BLOG

COVİD-19’da Bağışıklama ve Aşılar

COVİD-19’da Bağışıklama ve Aşılar

Covid-19 geçiren kişilerin %80 üzerinde bir oranda ve 6 aydan fazla yeni bir SARS-COV-2 infeksiyonuna karşı korunduğu görülmüştür.

Mevcut COVİD-19 aşılarının da hem faz çalışmalarında hem de gerçek yaşam verilerinde hastalığa karşı, aşı türüne göre değişmek üzere %50-95 oranında etkili olduğu saptanmıştır.

Ülkemizde ve tüm dünyada baskın suş olan delta varyantının mevcut aşıların etkinliğinde, orijinal etkinliklerinden %10-20’lik bir azalmaya yol açtığını, ancak ağır hastalığı ve ölümü azaltmak konusunda  aşıların hepsinin büyük oranda etkili olmaya devam ettiği belirlenmiştir.

Şu ana kadar yapılan çalışmalarda hastalığı geçirerek veya aşılarla COVİD-19’a karşı korunmayı en iyi gösteren belirtecin, SARS-COV-2’ye özgü nötralizan  antikor seviyesi olduğu görülmüştür.

T lenfosit yanıtının hastalıktan korunmadaki rolü halen tam olarak bilinmemektedir.

COVİD 19 AŞILARININ RAPEL DOZLARI

Sağlıklı yetişkinler, inaktif virüs aşılarıyla aşılanmış kişilerde(sinovac) 2. dozdan 3 ay sonra,

mRNA aşılarında ise 9 ay sonra ek dozlara gereksinim olacağı öngörülmüştür.

Mevcut verilere göre, ülkemizde yaşlılar veya bağışıklığı baskılanmış kişilerde, bağışık yanıtların daha zayıf olması nedeniyle daha immünojen olduğu gösterilmiş mRNA aşısının kullanılması akılcıdır. Bu kişilerin ve sağlık çalışanlarının primer aşılamasının inaktif virüs aşısıyla yapılmış olması halinde 2. Aşıdan 3 ay sonra bir doz mRNA aşısı yapılması, hem heterolog aşılamanın daha iyibir bağışık yanıt oluşturması, hemde m RNA aşısının daha immünojen  olması nedeniyle tercih edilmelidir. Primer aşılaması 2 doz mRNA aşısıyla yapılan kişilerde rapel dozların ne kadar süre sonra gerekeceği konusunda var olan yayınlar ve gerçek yaşam verileri incelendiğinde, özellikle 65 yaş üstü ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde 6. Aydan sonra ek dozların gerekebileceği görülmektedir.


« BLOG LİSTESİNE GERİ DÖN

Whatsapp'tan mesaj yazmak için tıklayınız

WHATSAPP

Whatsapp hattımızdan müşteri temsilcimiz ile görüşebilir hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

MESAJ YAZ

MESAJ YAZ

ANLAŞMALI KURUMLAR

Groupama Sigorta
Güneş Sigorta
Ak Sigorta
İş Bankası Sigorta
SGK
İmece Danışmanlık
Acıbadem Sigorta
Milli Reasürans
  • Rentek Diyaliz Merkezi
  • RENTEK DİYALİZ MERKEZLERİ
  • Adres : Mehmet Çıbıkçı İş Hanı Mehmet Akif Cad. No:2 D:1 Şirinevler / Bahçelievler / İstanbul
  • Tel No : +90(212) 552 86 86
  • E-Posta : info@rentek.com.tr
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindirHekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.
© Copyright 2021 Rentek Diyaliz Merkezleri - Tüm Hakları Saklıdır.
Whatsapp'tan mesaj yazmak için tıklayınız Whatsapp'tan mesaj yazmak için tıklayınız